16665778_1258924237521450_2558319339088440886_o.jpg
16707651_1258926194187921_1132011663659624591_o.jpg

Let's Celebrate achievements! 

On February 12th the club gathered together to celebrate its members' achievements in 2016. As ever, it was an amazing night, and it wouldn't have happened without a lot of hard work. Special thanks go to: Steve Waldon, Alex Lucas, Cheng Lee, Jeff Manning, Jason Fluegge, and Shuga Cain. Bellow are a list of the award winners for this past year. 

 

Past award winners

2015

Award Winners

Front Runner of the Year -Dan Ferguson
Guy Zelenak Volunteer of the Year - Tara Amato
AREA Award for Lifetime Contribution - Lenore Beaky
Inspiration Award - Wendy Lai, David Lin
Newcomers of the Year - Yoshi Yabu, Patrick Hart
Most Improved Athletes -Ashley Marie Ortiz, Jesus Martinez
Multisport Athletes of the Year - Yoshi Yabu, Gen Watanbe
Track Runner of the Year - Faith Temepst, Gilbert Gaona
Middle Distance Athletes of the Year - Sandra Schmidt, Colin Ogilvie
Sue Foster Long Distance Athletes of the Year - Ruth Loos, Richard White
Ultra Runner of the Year - Bernie Janelle, Connor Essick

Inger-Jo Berger Participation Award
Jennifer Bougher, Alan Brown, Connor Essick, Daniel Ferguson, Jason Fluegge, Giordano Fusco, Gilbert Gaona , Tim Guscott, Curtis Knecht, David Lin, Miki Mariotti, Michael Markowitz, Jerome McDonnell, Dennis Ng, Manny Romero, Christopher Strouse, Gen Watanabe, David White
Presidential Awards

Brenton Bellomy, Javie Gomez, Lucilla Rastelli, Michael McMahon, Michelle Mazzara

Achievement Award Winners
Age Group Award 18 - 24 - Nawal Traish, Myles Lock
Age Group Award 25 - 29 - Ashley Ortiz, Luke Carron
Age Group Award 30 - 34 - Sam Sanders, Daniel Ferguson
Age Group Award 35 - 39 - Anne Duquette, Gabriel Benroth and Breandan Ward
Age Group Award 40 - 44 -  Ruth Loos,Manny Romero
Age Group Award 45 - 49 - Yoshi Yabu, Gen Watanabe
Age Group Award 50 - 54 - Tara Amato, Richard White
Age Group Award 55 - 59 -Berni Janelle, Richard Ervais
Age Group Award 60 - 64 -Ruth Gursky, Alan Brown
Age Group Award 65 - 69 - Paul Racine
Age Group Award 70+ - Inger-Jo Berger, Sam LaFata

2016

Award Winners

Front Runner of the Year - Steve Vizena
Guy Zelenak - Brittany Bello
AREA Award - Marty King
Inspiration Award - Victoria Lee, Aaron Coleman
Newcomers - Karen Makhoul, Alex Lucas
Most Improved - Florence Hogan, TJ Berardo
Multisport Athletes - Nancy Caruana, Chris Choi
Track Runners - Ashlinn Quinn, John Tran
Middle Distance - Yoshie Yabu, Martin Sommerschuh
Long Distance - Yuko Kosugi, Mike Markowitz
Ultra Runner - Yoshie Yabu, Steven Gross

Inger-Jo Berger Participation Award
Katrina Amaro, Jason Fluegge, Giordano Fusco, Gilbert Gaona, Curtis Knecht, Alex Lucas, Jeff Manning, Shane Mueller, Dennis Ng, Manny Romero, and Bob Wei

Presidential Awards
Todd Burke, Curtis Knecht, Dave Pitches, Paul Racine, John Solano, Ryan Wallace

Achievement Award Winners
18 - 24 - Connor Deason
25 - 29 - Ashley Ortiz, Myles Lock
30 - 34 - Victoria Lee, Steve Waldon
35 - 39 - Nancy Caruana and Sam Sanders, Dan Ferguson
40 - 44 - Sandra Schmidt,Manny Romero
45 - 49 - Yoshie Yabu, Gen Watanabe
50 - 54 - Tara Amato, Marty McElhiney
55 - 59 - Janis Grasso, Richard White
60 - 64 - Ruth Gursky, Stan More
65 - 69 - Paul Racine
70+ - Dave Pitches

 

2014

Award Winners
Front Runner of the Year -Ruth Loos
Guy Zelenak Volunteer of the Year - Jason Fluegge
AREA Award for Lifetime Contribution - Patrick Guilfoyle
Inspiration Award - Samecia Sanders, Michele "Miki" Marriotti
Newcomers of the Year - Kimberly Engle, Brenton Bellomy
Most Improved Athletes - Lucilla Rastelli, Bryce Rudyk
Multisport Athletes of the Year - Katrina Amaro, Seth Richardson
Track Runner of the Year - Jennifer Bougher, Gilbert Gaona
Middle Distance Athletes of the Year - Leah Serinsky, Gen Watanabe
Sue Foster Long Distance Athletes of the Year - Michelle Johnson, Dan Ferguson
Ultra Runner of the Year - Cindy Hearing, Mark Armbruster

Inger-Jo Berger Participation Award

 Katrina Amaro, Brenton Bellomy, Jennifer Bougher, Jeffrey Caprio, Stacey Cooper, Andrew Cunningham, Connor Essick, J Daniel Ferguson, Jason Fluegge, Kerri Fox, Giordano Fusco, Gilbert Gaona, Javie Gomez, Timothy Guscott, Chen Liang, David Lin, Jesus Martinez Jr, Jerome McDonnell, Dennis Ng, Sam Sanders, Jean Simeon, Kurt Steinhouse, Maarten Vandersman, Steven Waldon, Gen Watanabe, David White, Doreen Yankopoulos
 

Achievement Award Winners

Presidential Award - Kerri Fox, Michael   Markowitz, Jonathan  Schneiderman, Richard Tesler
Age Group Award 18 - 24 - Dani Schubert, Myles Lock
Age Group Award 25 - 29 - Devon McSweeney, Kurt Steinhouse
Age Group Award 30 - 34 - Leah Serinsky, J Daniel Ferguson
Age Group Award 35 - 39 - Jennifer Bougher, Gabe Benroth
Age Group Award 40 - 44 -  Ruth Loos, Jerome McDonnell
Age Group Award 45 - 49 - Michelle Mazzara, Gen Watanabe
Age Group Award 50 - 54 - Doreen Yankopoulos, Richard White
Age Group Award 55 - 59 - Karin Lundell, Michael McMahon
Age Group Award 60 - 64 -Ruth Gursky, Mark Mascolini
Age Group Award 65 - 69 - Lenore Beaky, Scott Emmons
ge Group Award 70+ - Inger-Jo Berger, Sam LaFata

 

2013

Award Winners
Front Runner of the Year - Steven Waldon
Guy Zelenak Volunteer of the Year - Michelle Mazzara
AREA Award for Lifetime Contribution - Michael  Orzechowski
Inspiration Award - Jennifer Bougher, Miguel Barrios
Newcomers of the Year - Sam Sanders, Fernando Aguilar
Most Improved Athletes - Stacey Cooper, Andrew Cunningham
Multisport Athletes of the Year - Alison McKenna, Dan Ferguson
Track Runner of the Year - Marty McElhiney
Middle Distance Athletes of the Year - Ruth Loos, Gabe Benroth
Sue Foster Long Distance Athletes of the Year - Sandra Schmidt, Jerry McDonnell
Ultra Runner of the Year - Cindy Hearing, Daniel Geralnick

Inger-Jo Berger Participation Awar

Brian Schroeder, Dave Pitches, David Lin, Dennis Ng, Gilbert Gaona, Giordano Fusco, J Daniel Ferguson, Jennifer Bougher, Timothy Guscott, Jason Fluegge

Presidential Awards

Dave Caraway, Jason Fluegge, Kent Lau, Jeff Grossman, Rachel Roegman

Achievement Award Winners

Age Group Award 18 - 24 -  Diana Ortiz, Michael Klien
Age Group Award 25 - 29 -  Devon McSweeney, Brian Schroeder
Age Group Award 30 - 34 -  Michelle Johnson, J Daniel Furguson
Age Group Award 35 - 39 -  Elke Gasselseder, Gabe Benroth
Age Group Award 40 - 44 -  Ruth Loos, Jerome McDonnell
Age Group Award 45 - 49 -  Michelle Mazzara, Tim Guscott
Age Group Award 50 - 54 - Maritza Arroyo, Richard White
Age Group Award 55 - 59 - Bernie Janelle, Philip Greenwald
Age Group Award 60 - 64 - Dorothy Fuscaldo, Stan More
Age Group Award 65 - 69 - Lenore Beaky, Scott Emmons
Age Group Award 70+ - Sam LaFata

 

 

2011

Award Winners

Front Runner of the Year - Rachel Cutler
Guy Zelenak Volunteer of the Year - Martha M. D.
AREA Award for Lifetime Contribution - David K. Pitches
Newcomers of the Year - Lourdes Blanco, Giordano Fusco
Most Improved Athletes - Michele Mazzara, Matt Anderson
Multisport Athletes of the Year - Cindy Hearing, Mike Terry
Track Athletes of the Year - AJ Stachelek, Martin McElhiney
Middle Distance Athletes of the Year - Natalie Johnston, Gabe Benroth
Sue Foster Long Distance Athletes of the Year - Jill Crouther, Josh Korth
Coach's Awards - Blossom Coryat, Allen Durgin

Presidential Awards

 Jennifer Wisdom and Argus Galindo, Da Ping Luo, TJ Storch, Brittany Freese, Michael Orzechowski

Achievement Award Winners

Age Group Award 18 - 29 -  Alison McKenna, Josh Korth
Age Group Award 30 - 39 -  Rachel Cutler, Gabe Benroth
Age Group Award 40 - 49 -  Hilary Lorenz, Chris Stoia
Age Group Award 50 - 59 - Bernie Janelle, Patrick Guilfoyle
Age Group Award 60 - 69 - Inger-Jo Berger, David K. Pitches
Age Group Award 70+ - Sam LaFata

2012

Award Winners

Front Runner of the Year - Josh Korth
Guy Zelenak Volunteer of the Year - Da Ping Luo
AREA Award for Lifetime Contribution - Mike McMahon & David Laurence
Inspiration Award - Kerri Fox, Craig Goodwin
Newcomers of the Year - Florence Hogan, Michael Klein
Most Improved Athletes - Yarna Wyman, Richard White
Multisport Athletes of the Year - Rachel Cutler, Sean Gillick
Track Runner of the Year - Allen Durgin
Middle Distance Athletes of the Year - Ruth Loos, Steve Vizena
Sue Foster Long Distance Athletes of the Year - Michelle Mazzara, Phil Wahba
Ultra Runner of the Year - Bernie Janelle, Jonathan Warner
Points Participation Award - Matt Kovich, Rachel Cutler, Giordano Fusco, Karl Rutter, Craig Goodwin, Michael Klein, Amy Adams

Presidential Awards

Dane Grams, Brendan Maroney, Karl Rutter, Michael Klein

Steve Gerben Award - Ruth Loos, Thomas Hammer

Mickey Zacuto Award - Ruth Loos, Richard White

Achievement Award Winners

Age Group Award 18 - 24 -  Devon McSweeney, Michael Klein
Age Group Award 25 - 29 -  Megan McDavid, John MacConnell
Age Group Award 30 - 34 -  Michelle Johnson, J Daniel Furguson
Age Group Award 35 - 39 -  Elke Gasselseder, Gabe Benroth
Age Group Award 40 - 44 -  Ruth Loos, Michael Caveliere
Age Group Award 45 - 49 -  Michelle Mazzara, Robert Williams Jr.
Age Group Award 50 - 54 - Bernie Janelle, Patrick Guilfoyle
Age Group Award 55 - 59 - Karin Lundell, Steve Vizena
Age Group Award 60 - 64 - Dorothy Fuscaldo, Mark Mascolini
Age Group Award 65 - 69 - Lenore Beaky, David K. Pitches
Age Group Award 70+ - Judith Adessa, Sam LaFata

 

2010

Award Winners

Front Runner of the Year- David Lin
Guy Zelenak (Volunteer of the Year)- Rachel Cutler
AREA (lifetime) Award- Inger-Jo Berger
Newcomers of the Year- Benjamin Corbett, AJ Stachelek
Most Improved Athletes- Ruth Gursky, Peter Macari
Multisport Athletes of the Year- Janice Jabido, Mike Terry
Track Athletes of the Year - Megan Jenkins, Kelsey Louie
Middle Distance Runners- Cindy Hearing, John MacConnell
Sue Foster Long Distance Runners- Tim Guscott, Ali McKenna

Presidential Awards

Gabriel Celis, Les James, Da Ping Luo, MikeTotaro, Jeff Werner

Achievement Award Winners
Age-Group 18-29- Ali McKenna, Rich Velazquez
Age-Group 30-39- Megan Jenkins, Gabe Benroth
Age-Group 40-49- Chris Stoia, CIndy Hearing
Age-Group 50-59- Patrick Guilfoyle, Bernadette Janelle
Age-Group 60+- Lenore Beaky, Paul Racine

2009

Award Winners

Front Runner of the Year- Rich Velazquez
Guy Zelenak (Volunteer of the Year)- Blossom C
AREA (lifetime) Award- Paul Racine
Newcomers of the Year- Lori Braun and Elena Villareal, Josh Korth
Most Improved Athletes- Linda Paparella, Timmy Wilson
Tritons of the Year- Rachel Cutler, Ryan Singer
Lee Gorman Cyclist of the Year- Liz Hines
Middle Distance Runners- Rachel Kliegman, Brent Peterson
Sue Foster Long Distance Runners- Sandi Rowe, Richard White

Presidential Awards

Inger-Jo Berger, Jim Brandon, Sam Lafata, Jerry McDonnell and Marty Trac

Achievement Award Winners

Age-Group 18-29- Jill Crouther, Rich Velazquez
Age-Group 30-39- Rachel Kliegman, Kelsey Louie
Age-Group 40-49- Tim Guscott, Jennifer Ishii
Age-Group 50-59- Patrick Guilfoyle, Bernadette Janelle
Age-Group 60+- Lenore Beaky, Sam Lafata

 

 

2008

Award Winners

Front Runner of the Year- Chris Stoia
Guy Zelenak (Volunteer of the Year)- Kelsey Louie
AREA (lifetime) Award- Dan Armstrong
Newcomers of the Year- John MacConnell, Les James
Most Improved Athletes- Peter McGrane, Mickey Comerford
Tritons of the Year- Rosario Gennaro, Katrina Amaro
Lee Gorman Cyclist of the Year- Larry Boes
Middle Distance Runners- Ryan Quinn, Loren Mooney
Sue Foster Long Distance Runners- IJ Frame, Audra Farrell

Presidential Awards

Alexander Kristofcak, Rob Lyons, Bob Nelson

Achievement Award Winners

Age-Group 18-29- Ryan Quinn, Lucia Muntean
Age-Group 30-39- Kelsey Louie, Audra Farrell
Age-Group 40-49- Patrick Guilfoyle, Lynn Canfield
Age-Group 50-59- Steven Vizena, Paulette Meggoe
Age-Group 60+- David Pitches, Lenore Beaky

2007

Award Winners
Front Runner of the Year- Dave Pitches
Guy Zelenak (Volunteer of the Year)- Joseph Lim
AREA (lifetime) Award- Lenore Beaky
Newcomers of the Year- Kieran O'Mahony, Hilary Lorenz
Most Improved Athletes- Dave Lin, Jen Ishii
Tritons of the Year- Bruce Wonderbar, Barbara Krajewski
Cyclist of the Year- Fritz Van Orden
Middle Distance Runners- Brad Gayman, Lucia Muntean
Long Distance Runners- Zander Ross, Kerstin Marx

Achievement Award Winners

Age-Group 18-29- Charlie Herschel, Mollie Berliss
Age-Group 30-39- Kelsey Louie, Audra Farrell
Age-Group 40-49- Patrick Guilfoyle, Hilary Lorenz
Age-Group 50-59- Mark Mascolini, Paulette Meggoe
Age-Group 60+- David Pitches, Lenore Beaky

 

2006

Award Winners

Front Runner of the Year- Patrick Guilfoyle
Guy Zelenak (Volunteer of the Year)- Katrina Amaro
Newcomers of the Year- Jason Rudman, Mollie Berliss
Most Improved Athletes- Phil Wahba, Stephanie Tuerk
Tritons of the Year- Joseph Lim, Joanne Dondero
Middle Distance Runners- Steven Vizena, Julie DeLaurier
Long Distance Runners- Rich Velazquez, Stephanie Ogden

Achievement Award Winners

Age-Group 18-29- Rich Velazquez, Stephanie Tuerk
Age-Group 30-39- Jerry McDonnell, Kerstin Marx
Age-Group 40-49- Patrick Guilfoyle, Jeannie Herlihy
Age-Group 50-59- Mark Mascolini, Paulette Meggoe
Age-Group 60+- David Pitches, Lenore Beaky

2005

Award Winners

Front Runner of the Year- Claudia Cummings
Guy Zelenak (Volunteer of the Year)- Michael Orzechowski
Newcomers of the Year- Francisco Ramirez-Valle, Jill Crouther
Most Improved Athletes- Andrew Butler, Elena Rahona
Tritons of the Year- Dennis Manalo, Joanne Dondero
Cyclist of the Year- Shawn Hill
XC Runners- David Pitches, Emily Siegel
Track Runner- Robert Lennon

Presidential Awards

Presidential Awards- Rich Velazquez, Donna Checkan, Sean Butler, Loren Mooney, John Whoole

Achievement Award Winners

Age-Group 18-29- Kelsey Louie, Stephanie Tuerk
Age-Group 30-39- Mark Ansell, Claudia Cummings
Age-Group 40-49- Michael Benjamin, Justine Repaci
Age-Group 50-59- David Pitches, Lenore Beaky
Age-Group 60+- Charles Whelan, Inger Berger

 

2004

Award Winners

Front Runner of the Year- The Membership
Guy Zelenak (Volunteer of the Year)- Dan Armstrong
Newcomers of the Year- Mark Ansell, Emily Siegel
Most Improved Athletes- Ian Granick, Claudia Cummings
Tritons of the Year- David Pitches, Audra Farrell
Cyclists of the Year- Shawn Hill, Magda Teter
XC Runners- Rosario Gennaro, Claudia Cummings
Track Runners- Kelsey Louie, Jennifer Ishii

Presidential Awards

Presidential Awards- John Kiley, Lee Abbey, Don Peppler

Achievement Award Winners

Age-Group 18-29- Kelsey Louie, Elena Rahona
Age-Group 30-39- Mark Ansell, Claudia Cummings
Age-Group 40-49- Rob Hoerburger, Donna Checkan
Age-Group 50+- Jerry Levine, Lenore Beaky

 

2003

Award Winners

Front Runner of the Year- Kelsey Louie
Guy Zelenak (Volunteer of the Year)- Paul Racine
Newcomers of the Year- Kevin Brewer, Elena Rahona
Most Improved Athletes- Rob Hoerburger, Yvonne Bock
Tritons of the Year- Dan Gallagher, Evelyn Heinbach
Cyclists of the Year- Lee Gorman, Richard Gottlieb
XC Runners- Rich Velazquez, Claudia Cummings
Track Runner- Kelsey Louie

Achievement Award Winners

Age-Group 18-29- Kelsey Louie, Christine Gero
Age-Group 30-39- Dave Caraway, Audra Farrell
Age-Group 40-49- Rob Hoerburger, Donna Checkan
Age-Group 50-59- Paul Racine, Lenore Beaky

 

2002

Award Winners

Front Runner of the Year- Marty McElhiney
Guy Zelenak (Volunteers of the Year)- Mike McMahon, Dave Laurence
Most Improved Athletes- Glenn Nobel, Yvonne Bock
Tritons of the Year- Les Jones, Claudia Cummings
Cyclists of the Year- Bob Nelson, Paulette Meggoe
Points: Open Category- Devon Carranza, Christina Hildebrand
Points: Masters Category- Tor Hansen, Paulette Meggoe
Points: Veterans Category- Paul Racine, Lenore Beaky